Stolica Szwecji

Warunki pracy - w Szwecji

Praca i życie w Szwecji

Szwecja podobnie jak inne kraje skandynawskie posiada bardzo silną gospodarkę opartą na bogatych surowcach. Dzięki temu zarówno warunki jak i kultura pracy stoją w tym kraju na wysokim poziomie. Dzięki wysokim wpływom do kasy Państwa, Szwecja może pozwolić sobie na jedne z najwyższych świadczeń socjalnych na świecie. Kraj ten inwestuje w infrastrukturę, edukację i w pracowników, dzięki czemu Szwecja jest rajem dla każdego pracownika, który zdecyduje się na podjęcie legalnej pracy w tym kraju. Każdy pracownik ma zapewnione godziwe warunki pracy, dobrze płatną, możliwość rozwoju, a w razie utraty tejże posady zapewnione gigantyczne świadczenia socjalne oraz zapomogi. Dlatego właśnie ludzie tak chętnie podejmują pracę w Szwecji.

warunki pracy w Szwecji

Znajomość języka

W Szwecji nie trzeba znać szwedzkiego, by swobodnie ze wszystkimi się porozumiewać. Wynika to z faktu, że Szwedzi w znakomitej większości potrafią biegle mówić po angielsku (Filmy w szwedzkiej telewizji nadawane są po angielsku), zatem jeśli opanowaliśmy ten język możemy śmiało jechać do Szwecji. Mimo, iż jako język urzędowy figuruje szwedzki w każdym sklepie, czy urzędzie swobodnie porozumiemy się w języku Szekspira.

Warunki podjęcia pracy w Szwecji

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej jedynym jedynym warunkiem jaki należy spełnić przy podjęciu pracy to uzyskanie pozwolenia na pobyt. Dotyczy ono jednak pracowników, którzy planują pobyt w Szwecji na dłużej niż trzy miesiące. Jeśli podejmujemy pracę sezonową na krótszy okres - takie pozwolenie nie jest wymagane. Jednak jeśli poważnie myślimy o pozostaniu w tym kraju, to gdy posiadamy stałe miejsce zamieszkania z pozwoleniem na pobyt również powinno być najmniejszych kłopotów.

Życie w Szwecji

Życie w Szwecji toczy się powoli, wynika to zapewne z faktu, że doba słoneczna w Skandynawii jest bardzo krótka, a co za tym idzie ludzie nie są zbyt temperamentni. Rodowici Szwedzi są natomiast w większości bardzo otwarci na wszystkich ludzi, jest to naród pozbawiony jakichkolwiek uprzedzeń. Szwedzi cenią natomiast sobie swoją prywatność, wymieniają krótkie uprzejmości, ale nic poza tym, nie są przy tym zbyt wylewni. Europejczyków może również dziwić smak potraw jakie możemy spotkać w Szwecji. Chleb ma smak polskiego piernika, natomiast największy przysmak (deser) jest słony! To co natomiast na pewno nas urzeknie to malownicza, nie skażona niczym przyroda, oraz swoboda, zarówno w pracy jaki i poza nią.

Zatrudnienie w Szwecji

Świadczenia socjalne

Jeśli pracujemy legalnie w Szwecji przysługują nam świadczenia socjalne obejmujące każdego pracownika. Zatem jeśli przepracowaliśmy rok, i zostaliśmy zwolnieni przysługuje nam comiesięczny zasiłek w wysokości podwójnej wartości naszej poprzedniej pensji przez okres sześciu miesięcy. Po sześciu miesiącach zasiłek zmniejsza się do wartości naszej pierwotnej pensji i przysługuje nam przez kolejne 18 miesięcy. Z tego powodu właśnie wielu Szwedów rezygnuje z pracy, i przechodzi na zasiłki.

Zarobki

Zarobki w Szwecji, podobnie jak winnych krajach skandynawskich należą do jednych z najwyższych w europie. Przeciętny pracownik może zarobić ok. 2200 euro miesięcznie, lekarz nawet 4000 euro, natomiast informatyk ok. 2900 euro. Więcej na temat zarobków w Szwecji piszemy w dziale zarobki.

Koszty życia

Koszty życia w Szwecji w odniesieniu do Polskich są o ok. 25-30 % wyższe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że płaca w Szwecji jest nawet trzy krotnie wyższa niż w Polsce. Oto przykładowe ceny w Szwecji:

 • Dom/mieszkanie - 1500 - 6000 SEK na miesiąc (zależnie od standardu i lokalizacji)
 • Bochenek chleba - 20 SEK
 • Mleko 1l - 10 SEK
 • 1kg mięsa wołowego - ok. 100 SEK
 • 1kg mięsa drobiowego - ok. 70 SEK
 • 10 Jaj - 15-25 SEK
 • Masło (250g) - 10 SEK
 • Ryż (500g) - 24 SEK
 • Makaron paczka - 14 SEK
 • Gazeta codzienna - 10-15 SEK
 • Mydło - 6 SEK
 • Wódka 0,5 l - 90 SEK
 • Papierosy - 50 SEK za paczkę
 •